Kolejny projekt dla ustawy dot. zgłaszania naruszeń prawa

Wczoraj (12/IV) pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Do poprzedniego projektu Praktycy Compliance Stowarzyszenie, podobnie jak wiele innych podmiotów, zgłosiliśmy dużo uwag.
Nowy projekt zawiera sporo zmian, ale głównie technicznych. Nie jest rewolucyjnie inny ale widać, że liczne uwagi spowodowały ewolucję tego projektu (szkoda tylko, że nie wszystkie uwagi zostały uwzględnione ale nowy projekt wydaje się dużo lepszy choć nadal nie jest idealny).
Jakie są zmiany w nowym projekcie?
O tym rozpisują się od wczoraj nasi członkowie m.in.: Paweł SawickiRafał Hryniewicz. Na pewno w najbliższym czasie wszyscy eksperci Compliance będą pisać o tym projekcie.
Nie będę im dziś zabierał chleba.

Wiem, że Maciej Wnuk już zaktualizował dla was swoje szkolenie.

Chciałbym tylko przypomnieć o paru rzeczach:
1) nadal jest to tylko projekt ustawy i najprawdopodobniej ulegnie on kolejnym zmianom,
2) nadal nie wiemy kiedy ustawa zostanie opublikowana i wejdzie w życie (przypominam, że nadal nie trafiła jeszcze do Sejmu),
3) cały czas zachęcamy do wdrażania systemów przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych oraz do ochrony sygnalistów. Taniej, lepiej i bezpieczniej jest wdrażać je teraz, a potem ewentualnie lekko zmodyfikować, jednocześnie dając sobie czas na testy, niż potem wdrażać COŚ na szybko.

Niech moc Compliance będzie z wami i zapraszam do czytania artykułów i postów członków naszego Stowarzyszenia.

Paweł Bronisław Ludwiczak

Dodaj komentarz