UKRAINA W OGNIU, TYMCZASEM W POLSCE…

✅ Pomału wychodzimy z pierwszego szoku związanego z wydarzeniami na Ukrainie.
Angażujemy się w pomoc solidarnie udowadniając, że jako społeczeństwo potrafimy współpracować nie szczędząc trudu i serca dla najważniejszej wartości jaką jest poszanowanie prawa do wolności i niepodległości.

? Przychodzi jednak czas na pierwsze refleksje.

⚡️ Konflikt na Ukrainie pokazuje, że napastnicy nie przestrzegają zasad. Brutalnie atakują obiekty wojskowe, miasta, wsie, strzelają do cywilów, sieją terror wbrew międzynarodowym przepisom traktującym o zasadach prowadzenia wojny.

⚡️ Bez względu na to kiedy i w jaki sposób skończy się wojna na Ukrainie dla Polski oznacza to potrzebę przebudowania myślenia na temat przyszłości. Musimy wyciągnąć szybkie wnioski z tragicznych doświadczeń naszych wschodnich sąsiadów.

? Prywatny sektor biznesowy oraz jednostki samorządu terytorialnego muszą dokonać audytu stanu przygotowania do zarządzania w trybie kryzysowym. Trzeba ocenić to czym dysponujemy dzisiaj, zdefiniować czego brakuje, niezwłocznie wprowadzić zmiany. Jak powinna wyglądać najbliższa przyszłość?

? Fundamentem bezpieczeństwa i utrzymania ciągłości procesu biznesowego w sektorze prywatnym będzie profesjonalny system do zarządzania kryzysowego. Automatyzacja procesu zarządzania kryzysowego będzie potrzebna także w Gminie.

? Szybka reakcja na alerty, błyskawiczna mobilizacja zespołów kryzysowych, dostęp do scenariuszy, przepisów, potrzebnych linków, monitorowanie online przez rozproszone zespoły kryzysowe to rozwiązania niezbędne w najbliższej przyszłości. To nie wizja, ale realna potrzeba budowania systemów wspomagania zarządzania kryzysowego.

? Przyszłe zespoły kryzysowe w przedsiębiorstwach oraz Gminach trzeba będzie szkolić, wspomagać w budowaniu scenariuszy kryzysowych, przygotowywać do korzystania z profesjonalnych aplikacji.

? Trzeba będzie przeprowadzać ćwiczenia praktyczne sprawdzające gotowość oraz skuteczność budowanych rozwiązań. Era zakurzonych segregatorów i traktowania zarządzania kryzysowego z przymrużeniem oka skończyła się 24.02.2022.

⚡️ Działanie w tym obszarze jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

? Jeśli chcemy chronić majątek firmy oraz jej pracowników trzeba ten temat zaadresować natychmiast. Doświadczenia z obserwacji konfliktu na Ukrainie pokazują jak poważna jest rola Gminy w zarządzaniu kryzysowym.

❓ Czy powinniśmy obawiać się konfliktu wojskowego na terenie Polski?
Jest to niewykluczone, ale mało prawdopodobne w tej chwili.

⚡️ To co jest prawdopodobne i realne to działania hybrydowe, dywersja, sabotaż, dezinformacja, manipulacja. Tego typu wroga aktywność będzie inspirowana przez rosyjskie służby specjalne.

⚡️ Te działania będą obliczone na destabilizację sektora biznesowego oraz jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. My zaczęliśmy już przygotowania na to co może się wydarzyć jutro.

✅  A WY, co z tym zrobicie ???

Autor: Michał Lorenc

Dodaj komentarz