Lubię być Compliance oficerem

Wiele osób mnie pyta podczas rozmów prywatnych i służbowych, dlaczego zostałem Compliance oficerem i czy lubię to co robię? Zawód Compliance oficera jest stosunkowo młody i każdy z nas – Compliance oficerów – ma inne powody oraz motywację do „uprawiania zgodności” w firmie lub instytucji. Dlaczego lubię pracę Compliance oficera? Definiują to trzy wartości: odpowiedzialność, współpraca, rozwój.

Odpowiedzialność

Jako Compliance oficer podlegam w strukturze organizacyjnej bezpośrednio pod Zarząd i mam dostęp do wszystkich danych oraz informacji firmowych. Jest to wpisane w DNA tego stanowiska. Oznacza to dużą odpowiedzialność i istotną rolę, jaka przede mną stoi w tej pracy. Jest to dla mnie ważne i motywujące. Wiem, że moje działania mają istotny wpływ na działanie organizacji w dwóch wymiarach: 1/ Przeciwdziałania sytuacjom niepożądanym i ryzykownym, 2/ Wdrażaniu działań zwiększających bezpieczeństwo firmy oraz członków zarządu i menedżerów. Tak skonstruowana odpowiedzialność jest dla mnie motywująca.

Współpraca

Jako Compliance oficer współpracuję z całą organizacją. Najczęściej z zarządem i kadrą kierowniczą. Jednak każdy pracownik i współpracownik może się ze mną skontaktować, aby omówić sprawę, która go nurtuje. Stawiam na otwartą komunikację. Dobrze czuję się w roli nadawcy, jak i odbiorcy informacji dotyczących kwestii zgodności. Lubię tworzyć pomysły w zakresie komunikacji dot. działań, regulacji, projektów i narzędzi compliance. Cenię sobie każdy kontakt ze współpracownikami, którzy dzielą się ze mną spostrzeżeniami, propozycjami, ale także obawami i uwagami. Bez skutecznej współpracy compliance nie istnieje. Dlatego tak ją cenię.   

Rozwój

Jako Compliance oficer uczę się każdego dnia. Żeby wykonywać swoją pracę skutecznie muszę znać przebieg wszystkich procesów w firmie. Nierzadko dotykam zagadnień dla mnie całkowicie nowych. Współpracownicy widząc moje zaangażowanie się w aspekt poznawanie ich pracy, chętniej dzielą się wiedzą i znajdują czas dla Compliance. W tym przypadku sprawdza się zasada wzajemność – jak ja dam z siebie dużo, to równie dużo otrzymam. To napędza mój rozwój.

Dlaczego Ty lubisz być Compliance oficerem? Zapewne jako osoba pełniąca tą funkcję masz swoje powody, dzięki którym zdecydowałeś się wykonywać właśnie to zajęcie. Zachęcam Cię do podzielenia się nimi, aby nieco “odczarować” i z innej perspektywy „zdefiniować” stanowisko Compliance oficera.

Autor: Krzysztof Busz

Dodaj komentarz